Mahzuni Şerif

Ankara Birlik Tiyatrosu ve Performans İstanbul’un kollektif projesi olarak hazırlandı.
Oyun, ozanın köyünden başlayarak, fırtınalarla dolu sanat yaşamını, tutukevinde Yılmaz Güney ile yolunun kesişmesini, çevresini dönüştürmesini, Onu bu ülke halkının yüreğine yerleştiren güzel türküleri eşliğinde anlatıyor, bilinmeyen yanlarını, halktan yana yaşam felsefesini aktarıyor.

Savunma Öyküsü

1946 yılında, Hollandalıların, Endonezya’yı işgal ettiği günler…
Hollandalı bir fabrika işçisi olan “Keller”, Endonezya Kurtuluş Hareketini desteklemektedir. Örgütten aldığı talimat gereği, çalıştığı fabrikaya bir bomba yerleştirecek ve patlatacaktır. Keller, bombayı yerleştirir fakat son anda, çok sayıda işçinin yaşamını yitireceği düşüncesiyle bombayı patlatmaktan vazgeçer ve bu esnada yakalanır.

TwitterTwitterTweetAnkara Birlik TiyatrosuAnkara Birlik Tiyatrosu

Ankara Birlik Tiyatrosu Hakkında

Ankara Birlik Tiyatrosu, 1971 yılında kuruldu. Her sanat kolunun bir “hedef kitle” si olmak gerekir düşüncesine sahip ABT kurucuları, “hedef kitle” olarak, emekçi halkı seçti.

Bu nedenle ABT çalışanları, ilk altı sene, seslenmek istedikleri kitlenin, öğrencisi oldu. Bu dönemde, ABT, oyunlarını il, ilçe, kasaba hatta ulaşabildiği köylere değin giderek sergiledi. Salonda, salonu olmayan yerlerde alanda, traktör romörku üzerinde bazen de kahvelerde sergilendi oyunlar.

ABT’liler, kendi oynayacakları oyunları, öğretilerinin ışığında kendileri yazmaya başladı: “Kara Düzen”… Bu oyunu tüm Türkiye’de, dönemin öğretmen örgütü TÖB-DER organize ediyordu. Oyun, yasaklardan payını aldı. Yer yer faşizan saldırılara uğradı. Arkasından oynanan “Yeniden Doğarız Ölümlerde” oyununda da, yasaklar, mahkemeler ve saldırılar tekrarlandı.

 

İlk oyun, Aziz Nesin’in “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz”